Cambridge dieta

 

Je v posledních letech nejpopulárnější dietou, a co je důležité, je i v souladu s pokyny pro stravování, které platí v zemích Evropské unie. Ve Spojených státech byla trochu upravena. Sestavili ji v sedmdesátých letech na University of Cambridge, proto se tak také jmenuje.

Základním pravidlem je omezení kalorií během dne. Jedná se o velmi přísnou dietu. Během jejího trvání můžeme totiž zkonzumovat pouze 415 až 1500 kalorií, čili množství, které nedokáže uspokojit hlad. Co ji odlišuje od jiných diet je, že jíme několik hotových jídel, jako jsou tyčinky, polévky a nápoje místo běžných potravin. Tak přísnou dietu by měly dodržovat obézní osoby, kterým se nepodařilo zhubnout pomocí jiných diet, nebo na základě omezení kalorií na 1500 denně. Hotové výrobky mají velmi nízký kalorický obsah, jsou bohaté na všechny potřebné živiny, které jsou navíc správně vyvážené. Jedná se o vysoce proteinová jídla s vysokým obsahem vlákniny, sacharidů a tuků. Počet a velikost těchto jídel je vyvinuta s ohledem na věk, výšku a váhu. 

Tvůrci zaručují zhubnutí o 2, 5 kg za den, a celá dieta je rozdělena do etap, které závisí na počtu spořádaných kalorií. V první fázi konzumujeme 600 kalorií a je určena ke snížení tělesné hmotnosti. Druhá fáze nám umožní přidat k první etapě 200 kalorií a také umožňuje zhubnout, ale hlavním úkolem je stabilizovat váhu. Ve třetí fázi můžeme sníst 1000 kalorií denně a pořád hubneme, ve čtvrté 1200 a naše váha se stabilizuje. Pátá fáze je omezená do 1500 kalorií, a jejím úkolem je také stabilizace, v poslední fázi je min. 1500 kalorií, pomáhá udržet získanou tělesnou hmotnost. 

Doporučená je fyzická aktivita, ale při tak malém množství kalorií jenom lehká cvičení. Tahle dieta je opravdu poslední záchranou před tloušťkou, ale často ji dodržují lidé, kterým se nechce vařit zdravá, dietní jídla. Zde stačí zalít prášek teplou vodou, počítat kalorie a výsledky se dostaví. Nic se ale nesmí přehánět. Důležitou výhodou, samozřejmě kromě ztráty hmotnosti, je zmenšení žaludku a to, že se naučíme pravidelně jíst. Takže když budeme nadále počítat kalorie a jíst ve stanovených časech, váha by se neměla změnit. Ale když si dovolíme víc, než během diety, bude to mít špatný vliv. Po zakončení diety se velmi často dostavuje jo-jo efekt. Navíc výsledkem rychlého ubíraní a přibírání na váze jsou strie a celulitida.